ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum APOCALYPSE Strona Główna » ~ 2012 - Inne | Apokalipsa ~

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
GOTUJE SIĘ W KOTLE YELLOWSTONE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
~N0rthC0r3~
~Administrator~
~Administrator~



Dołączył: 21 Sty 2008
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: planeta Ziemia

PostWysłany: Sob 22:15, 09 Lut 2008    Temat postu: GOTUJE SIĘ W KOTLE YELLOWSTONE

GOTUJE SIĘ W KOTLE YELLOWSTONE


Jeden z niedawnych filmów dokumentalnych opowiada o eksplozji wulkanu w parku narodowym Yellowstone. USA zniszczone, świat na krawędzi katastrofy. Czysta fikcja? Wyniki badań, które dziś publikuje "Science", mogą być śmiało wstępem do takiego czarnego scenariusza

Yellowstone 1984 r. Spektakularna erupcja gejzeru Parowiec, który tryska wodą na wysokość ponad 100 m, najwyżej na świecie. Jego erupcji nie sposób przewidzieć - następuje raz na kilka lub kilkadziesiąt lat, trwa nawet dobę




Wielkie Źródło Pryzmatyczne w Yellowstone, jedno z największych gorących źródeł na świecie, które są zasilane przez aktywny system wulkaniczny. Rozmiar: 60 na 90 m, temperatura: 71 st. C. Barwy - od zielonej do pomarańczowej - pochodzą od ciepłolubnych bakterii, które zamieszkują te obfitujące w minerały wody

Film "Superwulkan" - koprodukcja BBC i Discovery Channel z 2005 r. - przedstawia jeden z katastroficznych scenariuszy, które mogą spotkać Ziemię. Akcja rozgrywa się w Yellowstone w stanie Wyoming, najstarszym parku narodowym świata, który słynie z licznych ciepłych źródeł i gejzerów. To największy obszar geotermalny na świecie, spowity dymami i oparami wydobywającymi się ze szczelin w gruncie. W filmie jak zwykle pierwsze oznaki nadchodzącej katastrofy są lekceważone - tsunami na jeziorze w samym sercu parku, wstrząsy sejsmiczne, niespodziewane eksplozje lub milknięcie gejzerów. Kiedy dochodzi do finalnego wybuchu i rzeki lawy tryskają spod ziemi, jest za późno. W pandemonium giną setki tysięcy ludzi, całe USA znikają pod grubą warstwą wulkanicznych pyłów, które blokują światło Słońca i wpędzają resztę globu w epokę lodowcową.

Diabeł dosypuje do pieca

Niewielu z milionów turystów, którzy każdego roku odwiedzają Yellowstone, zdaje sobie sprawę z tego, że stąpa po beczce z prochem. Źródłem tamtejszej aktywności geotermalnej jest bowiem wulkan, który w tej chwili drzemie jakieś 5-10 km pod powierzchnią. Jak wskazuje echo fal sejsmicznych, znajduje się tam wielka komora z magmą. Duża część parku jest zapadliskiem - geologowie nazywają je kalderą - po gigantycznej erupcji sprzed 640 tys. lat, która wyrzuciła blisko tysiąc km sześc. lawy. Później jeszcze wiele razy nieco mniejsze eksplozje targały tym obszarem, a ostatnio lawa płynęła tam szerokim strumieniem 70 tys. lat temu. Liczne ślady wskazują, że jeszcze całkiem niedawno Yellowstone było świadkiem wielkich eksplozji hydrotermalnych, w których tryskały tony wrzącej wody, krusząc i rozrzucając skały.

Dziś wciąż zdarzają się niespodziewane erupcje gejzerów, pojawiają się i znikają ciepłe źródła, a stacje sejsmiczne co roku notują nawet kilka tysięcy wstrząsów, które świadczą o tym, że pod kotłem Yellowstone wciąż się grzeje. Geologowie mają tego pełną świadomość. Pięć lat temu Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych, Uniwersytet Utah i administracja parku powołały do życia Obserwatorium Wulkanu Yellowstone, które ma śledzić aktywność i ostrzegać przed możliwymi wybrykami superwulkanu.

W dzisiejszym "Science" zespół pod kierunkiem Wu-Lung Changa z Uniwersytetu Utah przedstawia wyniki satelitarnych pomiarów wysokości gruntu. Okazuje się, że od połowy 2004 r. wulkaniczna kaldera parku na obszarze 2,5 tys. km kw. zaczęła się wybrzuszać w tempie 7 cm rocznie. Ponad trzy razy szybciej niż dotychczas.

Skąd to przyspieszenie? Naukowcy stawiają hipotezę, że komora wulkanu znowu wypełnia się magmą. Co roku przybywa jej 0,1 km sześc. i to jej nacisk lub gromadzących się gazów wynosi w górę całe Yellowstone.

Kiedy kot się przebudzi?

Nie jest jasne, dlaczego w ogóle w tym miejscu - w centrum północnoamerykańskiej płyty tektonicznej - uwalnia się ciepło z wnętrza Ziemi. Jedna z hipotez mówi o tym, że Yellowstone znajduje się nad jednym z pióropuszy ciepła, które rodzą się kilka tysięcy kilometrów w głębi planety, tuż nad ziemskim jądrem, a potem unoszą ku powierzchni. Mają one być źródłem tzw. gorących plam - czyli miejsc na świecie, gdzie biją ciepłe źródła i tworzą się wulkany.

Ponieważ płyty ziemskiej skorupy powoli przesuwają się nad pióropuszem ciepła, to z czasem zmienia się też pozycja wulkanów. W ten sposób miały się narodzić np. łańcuchy wysp - Hawajów czy Galapagos. Można też prześledzić wędrówkę pióropusza, który stworzył Yellowstone. Kilkaset kilometrów na zachód, w stanie Idaho, znajdują się ślady po wcześniejszym położeniu gorącej plamy. To największe pola bazaltowej lawy w USA, wielki obszar pokryty wulkanicznym żużlem i kraterami tworzącymi prawdziwie księżycowy krajobraz (nic dziwnego, że powstał tam park narodowy pod nazwą Kratery na Księżycu, gdzie astronauci trenowali przed lotem na Srebrny Glob).

Badacze uspokajają, że z żadnych obserwacji ani modeli na razie nie wynika, że w Yellowstone nadchodzi jakaś katastrofa. Wprawdzie nie umiemy wciąż stawiać wiarygodnych prognoz, ale prawdopodobieństwo wielkiej eksplozji, w której doszłoby do utworzenia nowej kaldery, jest niezauważalnie małe w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat. To zdarza się raz na milion lat - szacują badacze z Obserwatorium Wulkanu Yellowstone.

Sto razy częściej spodziewać się można mniejszych erupcji i wycieków lawy. A w każdej chwili gorąca para wodna może utorować sobie nowe drogi ujścia, otworzyć nowe szczeliny i gwałtownie wystrzelić spod ziemi. Raz na stulecie Yellowstone może poważnie zadrżeć (ostatnie trzęsienie o sile 7,5 st. w skali Richtera zdarzyło się w 1959 r.).

Ale z wulkanami jest jak z kotami - nigdy nie wiadomo, kiedy nagle się przebudzą.

Źródło: Gazeta Wyborcza ]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
thfc
~Moderator~
~Moderator~



Dołączył: 26 Sty 2008
Posty: 137
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:19, 09 Lut 2008    Temat postu:

Właśnie chciałem zrobić dzisiaj o tym temat Grey_Light_Colorz_PDT_09 Dosyć niedawno na National Geographic oglądałem film dokumentalny o tym no i sytuacja nie jest ciekawa, bo wybuchu superwulkanu na naszej planecie nie ma prawa nikt przeżyć... Sam wybuch doszczętnie ma zniszczyć Amerykę Północną, a wydobywane z erupcji gazy mają skazić całą atmosferę Ziemii

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
apocalypsevault
Gość
Gość



Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:48, 24 Kwi 2010    Temat postu:

Uh, no to by było słabo. Widziałem kiedyś świetny dokument o Yellowstone, o tym jak zwierzęta przeżywają tam zimę. Ułożenie całej tej doliny jest tak specyficzne, że w zimie zamienia się ona w wielką zamrażarkę, gdzie temperatura spada do jakichś naprawdę absurdalnych poziomów. NIesamowite miejsce.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum APOCALYPSE Strona Główna » ~ 2012 - Inne | Apokalipsa ~ Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin